Düğünden Önce Damadın Yapması Gerekenler

Düğünden Önce Damadın Yapması Gerekenler

Düğünden önce damadın yapması gerekenler karmaşık gibi görünse de aslında oldukça basittir. Genellikle düğünlerde gelin olmanın zor ve heyecanlı olunmasından bahsedilir. Peki, bu durum sadece geline özel midir? Düğün gününde damatlar da en az gelinler kadar stresli ve heyecanlı olur. Herkesin aklına ilk geldiği üzere damadın düğünden önce yapması gerekenlerin başında damat tıraşı olması gelir. Damat yıllardır tıraş oluyor olsa da damat tıraşı çok daha ayrı bir durumdur. Bunun için berberden birkaç gün öncesinden randevu alınması iyi olur. Özellikle düğünden önceki gün damadın ilk işi kahvaltı yapmaktan da önce gelini aramaktır. Gelinler düğünden birkaç gün önce oldukça duygusal ve hassas olurlar. Gelinin de kuaföre gitmesi gerektiği için damadın güzel bir plan yapması gerekir. Bu durumda ne damadın ne de gelinin yapacakları işlere geç kalmamaları önemlidir. Gelin kendisini hazır hissettiği zaman damadın onu alarak hazırlanacağı yere götürmesi gereklidir.
 
Düğün Arabasının Süslenmesi
 
Gelelim bir diğer mesele olan düğün arabasının süslenmesine. Bu konu da damadın yapması gerekenler listesinde yerini alır. Düğün arabasının temini ya da süslenmesi için bir firmayla anlaşmak daha profesyonel bir işin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Güzel bir düğün arabasının kiralanması ve süslenmesi oldukça önemli bir konudur. Ve tabi düğün arabasının arkasına yazılacak detayları da atlamamak şartıyla. Düğünün istenilen bir şekilde gerçekleşmesi adına damadın her bir detaya dikkat etmesi gerekir. Düğün sürecinde hem gelinin hem damadın stresinden olabildiğince uzaklaşmaları çok daha iyi olacaktır.
 
Stresi Azaltın
 
Düğün gününün çok önemli bir gün olduğu düşünülürse bu günün heyecanı ve buna bağlı oluşabilecek stresi olabildiğince azaltmak çok önemlidir. Çünkü stres yapmak düğün öncesinde ve esnasında çeşitli sorunların oluşmasına neden olabilir. Bunun olmaması için de stresin ve heyecanın oluşmasını engellemek hayallerinizdeki düğünün sorunsuz şekilde geçmesi adına önemlidir. Bunun için evlilik danışanları özellikle düğünden birkaç gün önce gelin ve damat adaylarının baş başa bir akşam yemeğine çıkarak birbirlerinin heyecanını almasını ve birbirlerini rahatlatmalarını önerir. Romantik bir akşam yemeğinin vereceği huzur ve rahatlama düğün esnasında bir sorun oluşmasını en aza indirecektir. Diğer bir yandan çıkılacak olan akşam yemeğinde düğünde oluşabilecek anlık sorunların giderilmesi için de yedek bir plan yapılması işleri çok daha kolaylaştıracaktır. Böylelikle sorunları hızlı ve pratik bir şekilde çözebilmeniz olanaklı hale gelecektir. Bu da pek çok sorunun giderilmesinde yardımcı olacaktır.
 
Ailenizle Konuşabilirsiniz
 
Düğünden önce damat ailesiyle ya da sevdikleriyle konuşarak oluşabilecek stresi en aza indirmelidir. Böylelikle ailesinden ya da sevdiklerinden destek gördüğünü bilmek damadın rahatlamasına yardımcı olacaktır. Burada önemli olan gereksiz konuları konuşmaktan uzak durarak boş yere strese ya da heyecana kapılmanın önüne geçmektir. Düğünle beraber yeni bir hayatın başlaması, aileden ayrılma, farklı bir çevreye yerleşme, bir aile olmanın getireceği sorumluluklar ve daha pek çok konu yakın çevreyle konuşulmalıdır. Bu sayede damat hislerini ve içindekileri paylaşmış bir şekilde üstünden bir yükün eksildiğini hissedecektir. Düğün heyecanının yanında geleceğe yönelik kaygıların da oluşması gayet normaldir. Bu noktada özellikle büyüklerden ya da profesyonel uzmanlardan destek alınması ve onların tavsiyelerinin dinlenmesi çok büyük katkı sağlayacaktır.

Son Keşfet Yazıları