Dünyaca Ünlü Tasarımcıların 2020 Gelinlik Koleksiyonları

Dünyaca Ünlü Tasarımcıların 2020 Gelinlik Koleksiyonları

Maksimalizmin doruklarında

Söz konusu gelinlik olunca alternatiflerin sonu gelmiyor. Sadece gelinlikte uzmanlaşmış minik modaevlerinden dev markalara kadar herkes bu özel kıyafetler için her yıl birbirinden farklı gelinlik koleksiyonları üretiyor. Gelinlik modelleri 2019 yılında, 2020’nin maksimalizminin sinyallerini vermeye başlamıştı. Ancak görünen o ki 2020 koleksiyonları 2019’u çoktan geride bırakmış. Bu yıl dünyaca ünlü tasarımcıların gelinlik koleksiyonlarında da bu trendlerin en rafine örneklerini görmek mümkün. Vera Wang, Oscar de la Renta ya da Monique Lhuillier. 2020 gelinlik modellerinin hepsi birbirinden heyecan verici. Sen de dünyaca ünlü tasarımcıların gelinliklerinden ilham almak istiyorsan senin için öne çıkan tasarımcıları ve anahtar konseptleri derledik.

Çok, daha çok!

Trendlere hızlıca baktığımızda kısaca 2020 yılını maksimalizmin doruklarında yaşayacağımızı söyleyebiliriz. Moschino’nun 2019 aralık ayının başında eski bir metro vagonunda yaptığı defileye bakılırsa ne renkler ve desenler ne de dokular ve aksesuarlarda, bu yıl önümüzde kimse duramayacak. Senelerdir “az, çoktur” ya da “az daha iyidir” diyoruz ancak bu yıl “çok, hatta daha çok” diyecek gibiyiz.

Gelinlikler de elbette bu “her şeyden daha çok” modasından nasibini alıyor. Bu yıl hacim çok. Mekanı dolduran gelinlikler, kat kat tüller ya da fırfırlar. Aslında hayır. Tercih yapmana gerek yok. Bu sene fırfırlar, tüller ve kuyruklar tek bir elbisede birleşiyor. Eteklerdeki hacimle yetinmek istemeyenler için kabarık kollar var. Mimari formlar da aynı şekilde hacim peşinde koşanların tercih edebileceği başka bir trend. Ancak bu defa temiz çizgilerle.

Çok olan şey yalnızca hacim değil. Bu yıl dekolteler de oldukça abartılı. 2020'nin derin yırtmaçlı modelleriyle 2012'de Angelina Jolie’nin giydiği elbiseyle yarışabilir hatta aynı elbisede sırt, göğüs dekoltesi ve hatta transparan detaylar kullanabilirsin. Dediğimiz gibi. Her şey ama her şeyde "çok"luk var.

gelinlik

gelinlik

Cesur ve güzel: Vera Wang

Ünlü tasarımcılar da bu trendlerden bazılarını kendi 2020 gelinlik koleksiyonlarında kullanmış. Modaevleri çoğunlukla ilkbahar ve sonbahar için iki farklı yeni koleksiyon hazırlıyor. Bu yıl da iki koleksiyonla izleyenlerin karşısına çıkan modaevleri arasında Vera Wang de var. Uma Thurman ve Victoria Beckham’ın gelinlikleri ile bilinen ve farklı dokuları bir araya getiren Vera Wang aynı zamanda devasa çiçekler de kullanmayı ihmal etmemiş. Alışılmışın dışında tasarımları sevenlere duyurulur. Omzunda bir çiçek bahçesi isteyenler bir göz atsın deriz. Tüyler, danteller ve katlı etekler Wang’in ilkbahar koleksiyonunda da karşımıza çıkıyor. Dediğimiz gibi yine hepsi bir arada! Wang bu sene koleksiyonunda renklere de yer vermiş. Pudra pembeleri, lavantalar ve yeşiller aynı renklerdeki dev çiçek detaylarıyla sanki bahçenin bir parçasıymışsınız gibi hissetmenizi sağlayacak. Tıpkı vücut bulmuş bir çiçek gibi.

Sonbahar koleksiyonunda ise daha oturaklı silüetlere siyah duvaklar eşlik ediyor. Eteklerdeki baskılar da oldukça dikkat çekici.

gelinlik

gelinlik

Kesintisiz romantizm: Carolina Herrera

Romantik tasarımlarıyla bilinen Carolina Herrera ise bu yıl daha zamansız ve klasik parçalara yer verdiği ilkbahar/yaz ve sonbahar/kış koleksiyonlarıyla moda haftalarında yerini aldı. Klasik ve zamansız dediğimize bakma. Bu yılın gözde trendlerinden korseler ve Fransız lingerie esintileri ile güncellenmiş bu tasarımların hepsi göz alıcı. Bahar koleksiyonunda tüller ve dantellere daha çok yer veren Herrera sonbahar için daha düz ve temiz çizgiler kullanmış. Kesintisiz akan etekler, dokunma hissi uyandıran ipekler ve krepler inanılmaz.

gelinlik

gelinlik

Güzellik karnavalı: Oscar de la Renta

“Gelinliklerimi kadınların hayatlarındaki en sıradışı gün için tasarlıyorum” diyen Oscar de la Renta, silüetlerle oynamayı seven bir tasarımcı. Bu yılki gelinlik tasarımlarında da bu açıkça görülüyor. Kısalar, ceketlerle kombinlenmiş olanlar, danteller, transparanlar, kuyruklular; ne istersen var! Vera Wang’de de karşımıza çıkan tül katlar bu defa renkli bir tasarımla yer alıyor. Bu senenin diğer bir trendi olan üzerine çiçekler hatta kelebekler yağmış gibi görünmeni sağlayan üç boyutlu işlemeler, de la Renta’nın koleksiyonunda da kendine yer bulmuş. 2020 ilkbahar ve sonbahar koleksiyonları arasındaki en önemli fark ise dokular. Bu gelinliklerle dikkat çekmemen imkansız. Asimetrik püsküller, dev – gerçekten dev- fiyonklar, üzerine deniz köpükleri giymişsin gibi görünen sonsuz sayıda fırfırdan oluşan elbiseler bahar gelinlerini bekliyor. Sonbahar ise adıyla müsemma olarak daha sakin daha mütevazı; ilkbahara göre daha az detaylı silüetler ve daha kullanışlı modellerden oluşuyor.

gelinlik

gelinlik

Bir peri masalı: Monique Lhuillier

Dantelleri sevmesi ve figürleri ortaya çıkaran tasarımlara yoğunlaşması ile bilinen Lhuillier, kendi gelinliğini ararken gelinliklere olan tutkusunu fark etmiş ve kariyerini bu yönde ilerletmeyi tercih etmiş. Lhuillier’in 2020 koleksiyonunda hem ilkbahar/yaz hem de sonbahar/kış gerçek bir peri masalı. Özellikle sonbahar sezonunda gerçek dışı silüetler ve maksimalizm son noktada. Fırfırlar, fırfırlar, fırfırlar... Onları çok seveceksin. Ayrıca renkli kelebek işlemeleri, uzun kuyruklar ve dramatik ve gösterişli olan her şey, bu sene bu koleksiyonda kendine yer bulmuş gibi görünüyor.

gelinlik

gelinlik

Sadeliğin büyüsü: Victor and Rolf

Sıradışı tasarımlarıyla bilinen Victor and Rolf’ün gelinlikleri de elbette sıradışı. 2020 Mariage (Fransızca mariaj) koleksiyonunda, sezonlar arasında yine gözle görülür farklar söz konusu. Asimetrik, parçalı ve fırfırlı modellere sıkça yer veren tasarımcılar her bir elbiseyi kendi içerisinde bir karaktere sahip olacak şekilde tasarlamış. Victor and Rolf’ün bu yılki koleksiyonu, kendisi de ünlü bir tasarımcı olan ve gelinlik tasarımlarında adı sıkça geçen Justine Alexander ile birlikte hazırlanmış. A kesim kabarık etekli ve üzerinde tülden daire biçimli işlemeler olan gelinlik tümüyle kış temasını yansıtıyor. Diğer modaevlerinin aksine Victor and Rolf ilkbahar koleksiyonu daha sakin ve sade çizgilerden ve hatta ağırlıklı olarak düz etekler ve pantolonlu takımlardan oluşuyor. Tül ve çiçek işlemelerinin de yer aldığı koleksiyonda klasiklerden sıkılanlar için pek çok seçenek var.

gelinlik

Efsanenin imzasıyla: Zac Posen for White One

Kendi modaevini 2019’un son aylarında ani bir kararla kapatma kararı alan Zac Posen bu yıl, fiyatlarıyla daha geniş bir alıcı kitlesine erişen White One ile işbirliği yapmış ve ortaya muhteşem bir koleksiyon çıkmış. Efsanevi balo elbiseleriyle bilinen Zac Posen belki artık kendi adıyla üretim yapmıyor ancak onun ikonik elbiselerini giymek için hala bir şansımız var. Akışkan silüetlerden oluşan ve sezonun düşük omuz ve büyük etekler gibi trendlerine göz kırpan koleksiyonda trompet eteklerden; kurdeleler, jakarlar, üç boyutlu çiçeklerle bezeli tüllere kadar her şey var.

Son Keşfet Yazıları