Evlenmeden Önce Okunacak 5 Kitap

Evlenmeden Önce Okunacak 5 Kitap

Evlenmek hayatımızı temelden değiştiren bir oluşumdur. Kişiler büyük hayallerle, emek vererek kurdukları evliliklerinden bazen umdukları huzuru ve sevgiyi bulamazlar. Hayatımızı bu kadar derinden etkileyen bir adım öncesinde biraz öneri almak tüm bakış acınızı değiştirecek. Var ise hayatınızda ki kişinin analizinde yok ise hayatınıza alacağınız kişinin seçiminde büyük rol oynayacaktır.
 
Bu yazımızda eş seçiminden evliliğin devamlılığına kadar olan süreçte uzmanlar tarafından yazılan evlenmeden önce okunması gereken kitaplar önerilecektir.
 
Önerilen kitaplar evlilik öncesi ilişki, evlilik ve sürdürülmesi olarak sırasıyla sunulmuştur.
 
Ve Evlenmeden önce okunacak 5 Kitap
 
1.Evlenmeden Önce – Doğan Cüceloğlu
 
Cüceloğlu, kitapta evlilik öncesinde dikkate alınması gereken her şeye yer vermiş. Evliliğin tanımı, evlilik olgunluğu kitabın ilk bölümlerinde yer alıyor. Yazar kendini tanıma ve buna uygun eş seçiminin öneminden bahsediyor. Cüceloğlu okurlarının gönderdiği mektuplara yer verdiği bölümlerde örneklerle ilişkileri öykü tadında değerlendiriyor.
 
Evlenmeden önce okunması gereken hazine niteliğinde bir kitap.
 
2. Bağlanma – Aşkı Bulmanın Ve Korumanın Bilimsel Yolları – Amir Levince, Rachel Heller
 
Bağlanma deyince aklınıza ne geliyorsa hepsini unutun. Bağlanmanın bilimsel gerçekliğini öğreneceğiz. Eşiniz ve ya sevgilinizle olan anlaşmazlıkların temeline ineceksiniz çözüm yolları ve nedenlerini fark edeceksiniz. Yazarlarımız güvenli bağlanma stili ile korkmadan sıkıca sarılacağınız bir ilişki yolunu bize öğretecekler.
 
3.Mutlu Evlilik Psikolojisi – Nevzat Tarhan
 
Yazar kitabında evlenme öncesi, nişanlılık, evlilik kararı, gelin kayınvalide ilişkisi ve ebeveyn süreçlerine kadar tüm sorularınıza cevap veriyor. Evlilik sürecinin hangi bölümünde olursanız olun yazar sizle bağlantı kurmayı başaracaktır. Evlilikte yaşanan zorluklar ve başa çıkma y��ntemleri de her yaş ve kesimden ilişkilere dokunabilecek nitelikte.
 
Yazar, " Aşk iyi bir evliliğin sonucudur, sebebi değil." diyor.
 
4.Evlilik Terapisi – Irvin Yalom, Hilda Kessler
 
Irvan Yalom ve Hilda Kessler terapilerinde karşılaştıkları hasta hikayelerinden bahsetmekteler. Psikolojik terimlerin var olduğu kitap dil olarak ağır gelebilir fakat evli çiftlerin terapi seansları size hayatlarınızda büyük ölçüde dersler verecek. Belki de gerçekleşmeden sorunların çözülmesine yol açacak.
 
5.Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi – John Gottman
 
Ve son kitabımız Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi. Psikolog John Gottman danışmanlık yaptığı dönemlerde ortak payda da birleştiği 7 ilkeden bahsediyor. Bu ilkeleri ‘sevgi haritası’ adını verdiği kavram ile hayata nasıl geçirileceğini öğretiyor. Gottman adeta sıkıştırılmış bir eğitim ile evliliğin devamlılığı hakkında pratik yollar sunuyor.

Son Keşfet Yazıları