Sağlıklı Bir Evliliğe Kucak Açmak

Sağlıklı Bir Evliliğe Kucak Açmak

Bir evlilik kararı almak keyif dolu, heyecan dolu olurken zor olan taraf bir evliliği yürütebilmektir. Evlilik iki farklı insanın aynı ortama girip birbirine alışma ve tanıma dönemidir; işte bu yüzden zordur ancak biraz özen, biraz anlayış ve biraz şefkatle ve elbette ki sevgi ile mutlu bir evlilik yaşanmaması olası değildir. Aşk bambaşka bir şeydir. Aşk heyecandır, tutkudur, özlemektir; atılan imzayla birlikte evlilik kurumunun içine dahil olmakla artık bambaşka bir yaşanacaklar dünyasına adım atılır.İşte bu dünyaya ortak yaşam denilmektedir.
 
Sağlıklı Bir Evliliğe Kucak Açmak

Evliliğe Erken Karar Vermek Neleri Beraberinde Getirir
 
Evlilik kararı bazen erken karar verilerek erken bir adım atılmış olabilir. Bu kararda çoğu zaman aile baskısı, baba evinden kurtulma,yaşanan travmalar ya da çok aşık olduğunu sanmalar gibi nedenler olabilir. Evliliğin hızlı çekime alınması dolayısıyla kişilerin birbirini tanımadan evlenmesi elbette ki sorunlara gebedir. Diğer yandan uzun süreli ilişki yaşayıp da evlilik kararını geç alan çiftler de sorunlar yaşanabilmektedir. Yani aslında evlilik her zaman sorunlar kurumudur.
 
Evlilikle birlikte iki insan aynı evin içine girer. İki bireyin de kendi evlerinde yaşadıkları alışkanlıkları ve değerleri,yaşam tarzları vardır. Her ikisi de bunları birbiri ile paylaşmaya başladığında birinin ki diğerine hoş görünmeyebilir ve değiştirmeler aşaması başlar. Evlilikle birlikte işin içine sorumluluklar girer,arkadaş seçimleri girer. Dolayısıyla evliliğin yolunda gitmesi, sorunlar, kavgalar yaşanmaması için kadın ve erkeğin payına düşen görevler olmalıdır. Zira kadın da erkek de bunu ister. İşte bu da değişimdir.
 
Evlilikte Paylaşım
 
Evlilikte ilk 3 sene çok önemlidir denilir. Çünkü kadın da erkek de birbirini tanıma sürecindedir, bu süreçte bazen baskılar oluşur, bunları uygulama savaşına girişeceklerdir. Bekarlık ile evliliğin farklılıkları bir bir ortaya çıkmaya başlar.İş hayatındaki performansın ve devamlılığın evlilikle birlikte ne kadar önem taşıdığı ortaya çıkar artık sorumluluklar artmıştır. Eve gelindiğinde bir erkek anne baba evinde gibi misafircilik yaşayamaz. O da evin temizliğinden yemeğinden mesuldür. Hatta hatta çocukla birlikte bu meşguliyetler arttıkça artar. Evlilikte paylaşım evliliğin sürmesi de çok önemli bir kıstas tır.
 
Sağlıklı bir evlilik yaşanmaya çalışırken  aile baskısının olumsuz yanı vardır. Evet aile baskısı evlendikten sonra da yaşanabilen evlilikler vardır. Özellikle erkek anneleri yeni evli çiftlerin evinde varlığını çok göstermek isterler. Her gün  her dakika oğlunu arar sorar hatta ne yediğini soran kayınvalideler vardır ki, bu durum evlilikte kavga oluşumudur. Sağlıklı iki bireyin evlilik kurumuna girmesi ile birlikte üçüncü şahısları dışarıda bırakmayı bilmesi halinde bu sorun da kapının dışında kalacaktır.
 
Evliliği Sağlıklı Yürütebilmek İçin
 
Sağlıklı Bir Evliliğe Kucak Açmak
 
Evliliği sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için ; evlilikten ve karşısındaki insandan mutluluk beklentisi olunmalıdır. Gelecekten mutluluk isteyen bir kişinin hayatındaki kişiyi üzme gibi bir alternatifi yoktur. Ve işin içine sevgi, şefkat ve anlayış da girince her şey aşılabilir hale gelecektir. Evlilikte en büyük sorun karşısındaki insana saygı göstermemektir. Saygının olmadığı yerde sevgi ve aşk olmaz.
 
Hayat denen şu kısa yolculukta sevgi, şevkat, anlayış ihtiyacı olmazsa olmaz kural olduğuna göre ve herşeyden önce bireysel ihtiyaç olduğuna göre evlilik içerisinde de her şey özenli olmalıdır. Hayat zordur artık kadın da erkek de çalışarak bir evlilik hayatı sürdürmeye çalışmaktadır. Bu strese rağmen alakalı bir ilişki hatta hatta şımartası bir birliktelik evliliği ayakta tutan bir seçenektir.
 
Sağlıklı Bir Evlilikte Olmaması Gerekenler
 
Sağlıklı bir evlilikte anlayış olması gerekliliğini savunmanın yanı sıra bir de terazinin diğer kefesi vardır ki; o da affedilmeyenler kısmıdır. Bir evlilikte aldatma ve şiddet varsa o sağlıklı bir birliktelik değildir, anlayışa, toleransa gereklilik yoktur. Aksine yürütülmesi için çaba göstermenin faydası yoktur. Hemen sonlandırılması gerekir. Cinsel ilişki bir evlilikte olmazsa olmazdır. Ancak ilişkiye zorlanması, tecavüze yeltenilmesi gibi detaylar işin içine girince bu sağlıklı evlilik kapsamında olamayacak durumlardır.
 
Evlilik kurumu sevgi ister, güzel bir bakış ister, sıcaklık ister, cana yakınlık ister, aşk ister, tutku ister. Sevgi ve saygı içerisinde olan iki kişinin geleceğe umutla yürümemesi olanaksızdır.
 
 
 
 

Son Keşfet Yazıları