Yıldırım Nikahı Nedir Nasıl Yapılır

Yıldırım Nikahı Nedir Nasıl Yapılır

Düğün hazırlıkları konusunda hızlı bir nikah töreni sayesinde dünya evine girmek isteyenler yani sabırsız olan çiftlerimizin merak ettiği konulardan en önemlisi de yıldırım nikahı işlemidir. Bunun yanında yıldırım nikahı için gerekli olan evraklar nelerdir? Yıldırım nikahı nedir nasıl yapılır? Yıldırım nikahı ücreti ne kadar gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda derledik.. .
 
Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır ?
Yıldırım nikahı nasıl yapılır? sorusunun yanıtını merak edenler için şunu belirtmekte de fayda var. Medeni Kanun yönetmeliğine göre halk arasında bilinenler gibi evrakların teslim edilmesi konusunda nikahın kıyılması şeklinde bir uygulama bulunmamaktadır. Eski dönemlerde nikahlarda için hazırlanan ve teslim edilen evraklar, uzun süre evlilik bürolarında kalmaktadır. Bu sebepten ötürü nikah işlemleri uzun zaman almaktadır . Bazı durumlarda çiftlerin mahkeme kararı yolu ile yıldırım nikahı kıydırmak istemesi ile bu yöntem yaygın bir şekilde tercih edilir bir hale gelmektedir. Fakat günümüz koşullarında nikah işlemleri eskiye dönemlere göre çok hızlı ilerlemesi sebebi ile yıldırım nikahına gerek kalmamaktadır.
 
Ancak nikah başvuruları esnasında , mümkün olan en kısa vakitte evlenmek istenildiğinin beyan edilmesi halinde, evlendirme dairelerinin programlarına uygun bulunması halinde, başvuruların en erken 24 saat sonrasında nikah tarihi verilmektedir . Bu yolla halk arasında yıldırım nikahı adı verilmektedir .
 
Yıldırım nikahı için evlenme dosyasında olması gereken belgeleri tamamlanarak ilgili nikah dairesine başvurulması gerekmektedir.
 
Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?
Yıldırım nikahı için gerekli olan belgeleri araştırıyorsanız, normal resmi nikah için gerekli olan tüm evraklar haricinde bir evrak istememektedir.
 
Peki yıldırım nikahı için gerekli olan evraklar nelerdir? Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:
 
l Vesikalık Fotoğraf
l Evlilik Sağlık Raporu
l Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
l Evlenme Beyannamesi

Bu evraklar ile yıldırım nikahı başvurusunda bulunacak olan belediyeye göre değişiklik gösterebilmektedir . Çünkü birçok yetkili makam , e-devlet sistemine entegre olması nedeniyle , eskiden talep edilen birçok bilgiyi, online sistem üzerinden görüntüleyebildiklerini söylemektedir.
 
Sisteme entegresi bulunmayan belediyelerde ise ; ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği, ehliyet belgesi gibi belgeleri de diğer belgelere ek olarak istemektedir . Bu sebepten ötürü yıldırım nikahı başvurusundan evvel , başvuruda bulunulacak olan belediyeden gerekli belgelerin öğrenilmesinde fayda var.
 
Yıldırım Nikahı Ücreti Ne Kadar?
Yıldırım nikahı başvurusunun yapıldığı tarihten sonra müsait olan en yakın güne nikah tarihinin alınması için ayrıca bir ödeme yapılması gerekmemektedir. Bu sebeple yıldırım nikahı fiyatı kaç para diye soruşturulmasına gerek bulunmamaktadır . Başvuruda bulunulan yerin nikah başvurusu için belirlemiş olduğu standart ücretin ödenmesi yeterli olacaktır.
 
Yıldırım nikahı hızlı, hemen olarak algılansa da maalesef günümüz koşullarında uygulanmamaktadır. Bu açıdan ek ücret ödemesinin yapılması ile nikahın hızlandırılması kesinlikle mümkün değildir. Konuya ilgili ilgili belediyelerden bilgi alınması daha doğru olacaktır. Gerekli bilgiler belediyelerin resmi web sitelerinde de yer almaktadır.

Son Keşfet Yazıları